شمارش معکوس شب یلدا
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: دوشنبه 9 آذر 1394 - 0:00
کلمات کلیدی: یلدا،شب،نجوم،انقلاب،زمستانی

انقلاب زمستانی چیست؟

انقلاب زمستاني (WINTER SOLSTICE) پس از انقلاب تابستاني، نيمكره جنوبي اندك اندك به سمت خورشيد تمايل مي يابد و نيمكره شمالي، از خورشيد دور مي شود تا اينكه پس از شش ماه ، يعني در ابتداي زمستان نيمكره شمالي، ميزان كج شدگي نيمكره جنوبي به بيشترين مقدار خود مي رسد. در اين روز ساكنان عرض جغرافيايي 5/23 درجه جنوبي ، خورشيد را هنگام ظهر درست بالاي سر خود مشاهده مي كنند . اين روز كوتاهترين روز نيمكره شمالي و بلندترين روز نيمكره جنوبي است . به آغاز زمستان در اصطلاح انقلاب زمستاني گويند

انقلاب زمستانی کوتاه‌ترین روز سال در نیمکره شمالی است (اول دی ماه) و شروع رسمی زمستان محسوب می‌شود.

خورشید در این زمان در پایین‌ترین ارتفاع در آسمان قرار دارد چرا که در این زمان جهت محور قطب شمال سیاره ما که نسبت به سطح مداریش دارای انحراف است، در جهت خورشید قرار ندارد.

از هنگام انقلاب زمستانی به بعد روزها بتدریج بلندتر می‌شوند و در طول شش ماه زمین در طرف دیگر خورشید قرار می‌گیرد و ساکنان نیمکره شمالی انقلاب تابستانی را در بلندترین روز سال (اول تیرماه) تجربه خواهند کرد.

    انقلاب زمستانی، یا انقلاب شتوی، در ستاره شناسی، نام لحظه‌ای است که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای با صفحه استوا در آنسوی نیم کره ناظر قرار دارد.

میانگین لحظه انقلاب زمستانی (حلول زمستان) در نیمکره شمالی ، روز یکم دی ماه )معمولا ۲۲ دسامبر) است که انحراف معیار آن در سالهای مختلف حداکثر حدود ۱۲ ساعت است. در این لحظه خورشید بر نقطه یا فراز مدار راس الجدی کره زمین قرار می گیرد.

انقلاب شتوی منشا بسیاری از جشن‌ها و آئین‌های باستانی در فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری است.شب یلدا یا شب چله از جمله  این مراسم است.

 

mahboobani.blogfa.com

 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
محمدنژاد
شنبه 30 آذر 1392 - 20:02
با سلام و خسته نباشید تشکر اطلاعات جالبی بودن یلدای شما و همه اعضای موسسه مبارک باشه با آرزوی موفقیت
ناهید
یکشنبه 30 آذر 1393 - 15:53
درود و سپاس از مطالب زیبای شما

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...