سحابی های درخشان زمستانی
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: شنبه 7 دی 1392 - 0:00
کلمات کلیدی: سحابی،زمستان،سراسب،جبار،خوشه پروین،آسمان،رصد،تلسکوپ،دوربین،m87،نجوم

 زمستان بهترین زمان برای رصد و لذت بردن از زیبایی های آسمان، در اختیار رصدگران آماتور و حرفه ای می باشد. این شب ها به آسمان که نگاه کنید ستارگان درخشان مثلث زمستانی و صورت های فلکی آن را مشاهده می کنید. صورت فلکی جبار، گاو، دوپیکر، شعرعی یمانی و شعرای شامی از صورت های سگ کوچک و بزرگ و .... که همه این صورت های فلکی در دل خود اجرام درخشان دیگری را نهفته اند.

برخی از درخشان ترین سحابی ها را  در آسمان زمستان در نیمکره شمالی می توان یافت.  صورت فلکی ثور (گاو)  و جبار بیشترین بخش افق شرقی آسمان زمستان را اشغال می کنند، هر دو صور فلکی به صورت برجسته و با ستاره های درخشان کاملا مشخص می باشند. صورت فلکی ثور به صورت  V-شکل است در اسطوره ها به شکل سر گاو نر دیده می شود و همراه با خوشه ستاره ای کوچک به نام خوشه پروین یا هفت خواهران قابل توجه است. صورت فلکی  شکارچی به کمربند خود و سه ستاره که در یک ردیف در کمر بند جایگذاری شده اند معروف است، این صورت فلکی توسط یک مستطیل بزرگ که به عنوان  بدن شکارچی است. دیده می شود. این دو صور فلکی حاوی برخی از ساده ترین سحابی ها برای رصد توسط ستاره شناسان آماتور هستند.

برج ثور منزل اولین شی مشهور است که توسط ستاره شناس شارل مسیه ثبت شده است. M1، که به عنوان خرچنگ شناخته شده است، در نزدیکی شاخ گاو یافت می شود. در شکل v مانند سر برج ثور دو ستاره روشن، الدبران، درخشان ترین ستاره این صورت و زتا Tauri، از قدر 2.9وجود دارد. سحابی خرچنگ در حدود 1 درجه از زتا Tauri، فاصله دارد. این سحابی در فاصله6500 سال نوری از زمین است.

سحابی خرچنگ باقیمانده یک ابرنواختر است که نخستین بار توسط ستاره شناسان چینی مشاهده شده است. این ابرنواختر  در 1054 میلادی منفجر شد ابرنواختر آنقدر روشن بود که در آسمان روز برای هفته ها و در آسمان شب برای تقریبا دو سال قابل مشاهده بود. است.

 M1 در دوربین دوچشمی قابل مشاهده است و به عنوان یک ابر بیضی شکل کوچک به نظر می رسد.  تلسکوپ های بزرگ ممکن است بعضی از ساختارهای رشته در ابر گازی را نشان دهد.

برای به چالش کشیدن سحابی های ثور، سعی کنید سحابی های مروپMerope و مایاMaia را در خوشه پروین رصد کنید. این دو سحابی نیاز به تلسکوپ و شرایط عالی رصد دارند.

سحابی جبار است که شاید شناخته شده ترین سحابی  در آسمان است. همچنین به عنوان M42 شناخته می شود، سحابی جبار روشن و و برای رصد کردن آسان است و در صورت فلکی جبار قرار دارد. این سحابی  دارای قدر 4.0 است. سحابی جبار را می توان بدون هیچ گونه کمکی در وسط ستاره شمشیر حلق آویز از کمربند جبار پیدا کرد.  یک دوربین دوچشمی کار را بهبود می بخشد. اما تلسکوپ تصویر بهتری را نشان می دهد.  چهار ستاره در قلب سحابی وجود دارد و به عنوان ذوزنقه شناخته شده است. سحابی جبار یک مهد کودک از ستاره های تازه متولد شده و ستارگان جوان است . ستارگان و سحابی در فاصله 1500 سال نوری از ما قرار دارند

.

سحابی جبار و M87 در صورت فلکی جبارسحابی دیگر در جبار M78 است .  این سحابی نزدیک به سه ستاره کمربند جبار قرار دارد. سه درجه به سمت شمال شرق در جهت بتلگئوس ( .( Betelgeuseاین سحابی دارای قدر - 8 است. سحابی در فاصله مشابه با سحابی جبار از زمین قرار دارد. با وجودی که این سحابی از طریق دوربین دوچشمی قابل مشاهده است ، یک تلسکوپ برای رصد آن مناسب تر است.

 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
سمیرا
شنبه 7 دی 1392 - 11:02
ای کاش میشد سرمای زمستون را تحمل کنیم و برای رصد این سحابی ها با هم بیم خارج از شهر...
جهانبکام
یکشنبه 22 دی 1392 - 11:31
جالب بود. مرسی

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...