Mars One، اولین پروژه سکونت انسان بر روی مریخ!
نویسنده: فاطمه بحرانی
تاریخ انتشار: پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 0:00
کلمات کلیدی: MarsOne، مریخ، مارس، وان، سفر، نجوم، فضا، آسمان

پروژه Mars-One توسط سازمانی به همین نام با هدف استقرار بشر روی سیاره سرخ با استفاده از ترکیبی از تکنولوژی های موجود و قابل استفاده در سراسر جهان آغاز به کار کرده است. این سازمان قصد دارد ماجراجویی چندین ساله خود را از طریق نمایش برنامه ای تلویزیونی از تمامی لحظات این پروژه با تمامی جهان به اشتراک بگذارد. 
شرکت هلندی MarsOne ثبت نام اولیه از داوطلبان حضور در سفر بی بازگشت به مریخ را اواخر سال شمسی گذشته آغاز کرد. براساس اعلام مسئولان این شرکت، پیش از شروع رسمی برنامه انتخاب داوطلبان، بیش از هزار درخواست برای حضور در این سفر دریافت شده بود. پذیرش اولیه داوطلبان از ۸ ژانویه ۲۰۱۳ آغاز شد و فرایند انتخاب جهانی داوطلبان از طریق برنامه های تلویزیونی انجام خواهد شد. این طرح تنها مختص دانشمندان یا خلبانان سابق جت های جنگی نیست و تمامی افراد علاقه مند با حداقل ۱۸ سال سن می توانند داوطلب حضور در جمع پیشگامان مستعمره مریخ (MarsColonypioneer) باشند. 

پروژه شرکت هلندی Mars One‌ برای ساخت نخستین مستعمره انسانی در مریخ

 

بهره هوشی مناسب و سلامت کامل جسمی و روحی از جمله شروط اصلی برای ثبت نام اولیه در این طرح است و پس از انتخاب اعضای نهایی، دوره ۸ ساله تمرین و آماده سازی برای سفر به مریخ آغاز می شود. این گروه در مدت حضور در تمرینات روی زمین و زندگی بر سطح سیاره سرخ در استخدام شرکت MarsOne خواهند بود.

«لانس دورپ» بنیانگذار شرکت MarsOne تاکید می کند: نخستین گروه مسافران در سال ۲۰۲۳ راهی مریخ خواهند شد و باقی عمر خود را در کلونی های احداث شده روی سیاره سرخ سپری خواهند کرد

نوربرت کرافت از محققان سابق ناسا و مدیر پزشکی پروژه نیز اصلی ترین چالش پیش رو برای عملی شدن این طرح را نحوه تعامل و همکاری اعضا در طول سفر بسیار طولانی از زمین تا مریخ و پس از آن زندگی تا آخر عمر بر سطح سیاره سرخ عنوان می کند
 

شبیه سازی سفر به مریخ در در اقامتگاه های در مناطق خشک و متروک زمین

 

بر اساس اعلام شرکت هلندی MarsOne، بیش از ۱۶۵ هزار درخواست برای سفر بی بازگشت به مریخ تاکنون به ثبت رسیده است. پروژه سفر بی بازگشت به مریخ شامل انتقال تجهیزات و چند مریخ نورد برای احداث پایگاه اولیه جهت استقرار نخستین گروه از ساکنان آینده مریخ است. گروه نخست، متشکل از چهار زن و مرد از قاره های مختلف جهان، پس از انتخاب و گذراندن دوره های نهایی آموزش تا سال ۲۰۲۳ راهی سیاره سرخ خواهند شد. به دلیل نبود فناوری های مورد نیاز برای انجام سفر بازگشت از مریخ، هزینه های بالای سفر و مشکلات تامین سوخت، داوطلبان نهایی، بلیت یک طرفه به سمت مریخ دریافت خواهند کرد. با وجود عدم امکان بازگشت به زمین، تا ماه آگوست ۲۰۱۳ (مردادماه) بیش از ۱۶۵ هزار درخواست ثبت شده و استقبال متقاضیان از این طرح چشمگیر عنوان شده است

فرود نخستین محموله بر سطح سیاره مریخ در سال 2016
 

هزینه ثبت نام اولیه ۱۲ تا ۳۸ دلار است که براساس وضعیت اقتصادی کشور، افزایش یا کاهش پیدا می کند.

سفر مریخ 7 ماه طول می کشد که ساکنان پس از ورود به مریخ به هر فضا نورد200متر مربع فضای داخلی که شامل اتاق خواب، محوطه کار، اتاق نشیمن و واحدهایی برای پروژه گیاهان اختصاص داده شده است و تمامی ساکنان مریخ باید در هنگام ترک محل سکونت خود از لباس های ویژه استفاده کنند.

مهمترین ماموریت ساکنان مریخ ارسال گزارش هایی به صورت روزانه و مستمر به مراکز کنترل زمینی است تا تجربیات خود را از مریخ مثل نحوه زندگی کردن و کشفیات را به صورت زنده و مستقیم با ساکنان زمین به اشتراک بگذارند.

دلیل اینکه این سیاره فقط 38 درصد گرانش زمین را به خود اختصاص داده ساکنان آینده مریخ احتمالا تغییرات فیزیولوژیکی جدی مانند کاهش تراکم استخوانی، ضعف عضلانی و مشکلات گردش خون را تجربه خواهند کرد و بیماری ها و مشکلات حاد آنها نیز در این سیاره سرخ غیر قابل در مان است.

نصب و راه اندازی کپسول برای اقامت ساکنان مریخ

 

 شرایط زندگی در مریخ چگونه است؟ 

این نامزدها چند ماه طی ۲ سال در انزوا و در تاسیساتی شبیه سازی شده نگاه داشته می شوند تا نحوه پاسخ آنها به زندگی در فضای بسته همراه با سه نفر دیگر مورد بررسی قرار گیرد. طی این مدت فضانوردان تمرین های فیزیکی بسیاری انجام می دهند چرا که طی سفر تا مریخ آنها نمی توانند دوش بگیرند و تنها از غذاهای خشک شده، کنسروی و فریز شده استفاده می کنند؛ از این رو سه ساعت در روز باید ورزش کنند تا بتوانند جرم ماهیچه های خود را حفظ کنند

هوای مریخ به نوعی است که ساکنان نمی توانند بدون یک لباس فضایی بیرون بروند. در این سیاره گیاه رشد نمی کند اما ساکنان محصولات خود را در کابین هایشان رشد می دهند تا غذایشان تامین شود

واحدهای پرورش گیاهان و مواد غذایی در داخل اقامتگاه ساکنان مریخ
 

شاید دلتنگ شوید! 

با شرایط توصیفی، بسیاری گفته اند ترجیح می دهند یک پا نداشته باشند اما در چنین سفری قدم بگذارند و در سیاره ای سرد زندگی کنند و برای همیشه از دوستان و خانواده خود خداحافظی کنند! سالیجان شریپف فضانورد مسلمان روس که سال گذشته به ایران سفر کرده بود، در پاسخ به این سوال که آیا در مدت اقامت در فضا غیر از خانواده و نزدیکان خود برای چیز دیگری هم در زمین دلتنگ شده یا نه، گفته است: ماه اول حضور در فضا که همه چیز برای انسان تازگی دارد و کارهای زیادی برای انجام دادن هست، بسیار خوب است ولی به تدریج دلتنگی سراغ انسان می آید. دلتنگی هایی که من تجربه کردم به حدی است که فکر نمی کنم هیچگاه انسانی حاضر باشد برای سفر بدون بازگشت به مریخ و سیارات دور داوطلب شود

با این وجود افزایش هر روزه تعداد ثبت نام کنندگان برای این سفر، نشان می دهد در این جهان کسانی هستند که حاضرند در نقطه ای دوردست، بدون احتمال بازگشت به کره زمین زندگی شان را ادامه بدهند. گرچه هنوز مشخص نیست این انسان ها واقعا در عمل آماده اعزام به سفر بی بازگشت هستند یا اینکه هنگام رفتن، پشیمان خواهند شد.

نمای داخلی از اقامتگاه ساکنان مریخ

 

جدول برنامه ی پروژه:

۲۰۱۳ – انتخاب فضانورد شروع خواهد شد. ۴۰ نفر برای آموزش و تمرین زندگی در مریخ انتخاب خواهند شد.

۲۰۱۴ – این زمانی است که آماده سازی برای اعزام اولین دسته از وسایل و ماهواره های ارتباطی آغاز می شود.

۲۰۱۶ – در ماه ژانویه، ۲۵۰۰ کیلوگرم غذا و ماهواره به مریخ ارسال خواهد شد.

۲۰۱۸ – مریخ نورد در مریخ فرود می آید و با عملیات جستجوی خود، بهترین مکان را برای زندگی در مریخ انتخاب و ویدیوهای را به زمین ارسال می کند که هر کسی قادر به دیدن آنها خواهد بود.

۲۰۲۱ – تمامی تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای زندگی در مریخ به آنجا خواهد رسید. البته دومین مریخ نورد نیز همراه آنها خواهد بود.

۲۰۲۲ – ماشین آلات مورد نیاز برای تولید آب، اکسیژن و اتمسفر آماده خواهد شد. اولین پرواز سرنشین دار برای ۱۴ سپتامبر برنامه ریزی شده است و ۴ نفر سفر یک طرفه خود را به مریخ آغاز خواهند کرد.

۲۰۲۳ – مسافران اولین بار در مریخ زندگی خود را شروع می کنند و ۲ سال بعد سری دوم مسافران مریخ به همراه مریخ نورد و وسایل مورد نیاز به آنجا می روند.

 

وب سایت رسمی پروژه:

http://www.mars-one.com/

همچنین ایرانی های داوطلب برای شرکت در این پروژه را می توانید از طریق لینک زیر ببینید:

https://community.mars-one.com/screen_name/ALL/18/82/IR/ALL/5%7C6/ALL

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
مهرناز فانی
جمعه 9 اسفند 1392 - 13:17
خیلی جالب بود خانم بحرانی. فکر می کنم زندگی روی مریخ از هر نظر سخت و طاقت فرسا باشه. من که حاضر نیستم اونجا زندگی کنم، بخصوص اگر اینترنت هم نباشه.
كياني خو
شنبه 10 اسفند 1392 - 17:51
ممنون خبر جالبي بود به نظرم زندگي اونجا خيلي بايد جالب باشه مگر قرار چند سال زندگي كنيم، همين چند سال رو ميشه يك تجربه جال داشت!!
جهان بکام
شنبه 10 اسفند 1392 - 11:55
تشکر. مطلب جالبی بود. به نظرم این افراد بیش از حد اهل ریسک کردن هستند.

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...