نزديكى زحل، بيشترين درخشش، مقابله باخورشيد
نویسنده: سجاد صفری نژاد
تاریخ انتشار: شنبه 20 اردیبهشت 1393 - 0:26
کلمات کلیدی: زحل، مقابله، رصد

بهترين زمان رصد زحل درسال ٢٠١٤ امشب است. سياره ما زمين، امروز بين خورشيد و زحل قرار مى گيرد. پس در شنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٣ حدود زمان غروب خورشيد، زحل طلوع خواهد كرد و در كل طول شب قابل رويت خواهد بود. اول به سياره درخشان نزديكى ماه نگاه كنيد. آن مريخ است. ماه ،مريخ و ستاره سماك اعزل مى توانند چشمتان را به سمت زحل راهنمايى كنند.كه در تصوير نشان داده شده.درواقع ماه،مريخ و زحل وستاره سماك اعزل به ترسيم مسيرسيارات در ذهنتان كمك مى كنند. پس از امشب زحل هنوز هم قابل مشاهده هست ودر يك مكانخوب براى رصد قرار خواهد داشت. در طول ارديبهشت ماه   شما زحل را هنگامى كه شب فرا مى رسد در آسمان شرقى خواهيد يافت. 

 

 

حركت سريع سياره ما در مدارش ،هر سال ما را به مكان بين خورشيد و زحل مى آورد. رويداد ٢٠ ارديبهشت توسط ستاره شناسان مقابله ناميده مى شود. مقابله همچنين زحل را به نزديكترين فاصله اش به زمين در تمام طول سال مى آورد. در نتيجه، زحل در اين شب به بالاترين حد درخشندگى اش در سال از ديد ناظر مى رسد. اگر شما امشب آن را درآسمان يافتيد يا در ماه هاى آتى موفق به رصدش شديد،قطعا از ديدن آن در تابستان نيم كره شمالى يا زمستان نيمكره جنوبى لذت خواهيد برد.

 

راهنمایی های بیشتر در پیدا کردن زحل:

اگر شما امروز يك تصوير هوايى از منظومه شمسى داشتيد،سياره ما زمين را در حال گذر بين خورشيد و زخل مى ديديد. مى ديديد كه خورشيد، زمين و زخل در يك راستا قرار دارند اما نه براى مدت طولانى،زمين در مدارش باسرعت ١٨ مايل در ثانيه حركت مى كند در زحل باسرعتى حدود ٦ مايل بر ثانيه حركت مى كند. به زودى ما در مسابقه سياره ها از زحل جلو خواهيم زد، سيارات داخلى -عطارد و زهره- هرگز نمى توانند در مقابله قرار گيرند،چرا كه مدار گردش آنها به دور خورشيد در داخل مدار زمين است.تنها سياراتى كه مدار گردششان به دور خورشيد خارج از مدار زمين قرار دارد - مريخ،مشتري، زحل، اورانوس ، نپتون و پلوتو- مى توانند وضعيت مقابله نسبت به زمين داشته باشند كه در مقابله بانور خورشيد در آسمان زمين ديده شوند. تمام سيارات خارج از مدار زمين به مقابله مى رسند هرگاه حركت زمين در مدارش ما را به وضعيت قرارگيرى بين آن سيارات و خورشيد و ما در يك راستا ببرد.كه تقريبا يك بار در سال اتفاق مى افتد چون زمين ما مدارش را درطول يك سال يك دور كامل مى زند و بقيه سيارات هم خيلى آهسته تر از زمين حركت مى كنند.

 

 

زحل ششمين سياره از منظومه شمسي در جهان دوردست است كه به سادگى باچشم غير مصلح قابل رويت است، تلسكوپ درقرن هفدهم حلقه هاى آن را آشكار كرد،كاوشگر فضايى در قرن بيستم نشان داد كه آنچه مادر مورد وجود ٣ حلقه به دور  زحل فكر مى كرديم در واقع هزاران حلقه نازك است،حلقه هاى ريز دقيق، ساخته شده از تكه هاي كوچك يخ. زحل همچنين داراى ٦٢ قمر بامدارهايشان است، فقط ٥٣ تا از قمرهاى زحل نام دارند و ١٣ تاى آنها داراى قطر بيشتر از ٥٠ كيلومتر هستند. زحل واقعا دنياى شگرفى از حلقه و قمر است، زحل شى مورد علاقه هركسى براي ديدن با يك تلسكوپ كوچك است، پس اگر يك شب رصدى عمومى در نزديكى شما در اين ماه برگزار مى شود حتما برويد!!

 

چگونه زحل را در اين ماه رصد كنيم؟

 

 

رصد زحل آسان است،اين سياره در شرق ستاره آبى رنگ سماك اعزل در گنبد آسمان قرار دارد،زحل خودش طلايى رنگ است، پس شما بايد قادر باشيد سياره را از ستاره تفكيك كنيد،چطور سماك اعزل را پيدا كنيد؟! از يك قسمت آشناي آسمان استفاده كنيد: از صورت فلكى عوا و ستاره سماك رامح شروع كنيد به سمت صورت فلكى سنبله تا ستاره سماك اعزل را بيابيد،به عبارت ديگر ابتدا دب اكبر را در شمال شرق در حال حاضر بيابيد و دنباله دسته ملاقه را دنبال كنيد تا به ستاره نارنجى رنگ سماك رامح در صورت فلكى عوا يا گاوران برسيد و اين خط ( همان مسيرى كه تا با آن به اين ستاره رسيديد) را ادامه دهيد تا به ستاره سماك اعزل از صورت فلكى سنبله برسيد،سياره زحل حدود ١٥ درجه زير سماك اعزل قرار دارد، براى راهنمايى يك مشت بسته در راستاى شانه ( دست بصورت كشيده) حدود ١٠ درجه است.

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
امیری پناه
شنبه 20 اردیبهشت 1393 - 5:54

سلام 

اگر در کلان شهر ها موسسه های نجوم بود و برای دیدن حداقل این رویدادها کیهانی فقط ۵۰۰۰ تومان میگرفت هم برای خودشان دآمد زا بودن هم اونهایی که عاشق نجوم بودن با حداقل هزینه به هدف میرسیدن 


شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...