سرویر(surveyor)، اولین سطح نشین ایالات متحده آمریکا بر روی ماه
نویسنده: مهسا جهان بكام
تاریخ انتشار: پنجشنبه 8 خرداد 1393 - 10:29
کلمات کلیدی: سرویر،surveyor،سطح نشین،ماه،آپولو،آمریکا،پرتاب،

فردا چهل و هشتمين  سالگرد پرتاب نخستین سطح نشین ایالات متحده آمریکا(سرویر-1) به سوی ماه است. مأموریت سرویر-1 در 30 می 1966 (9 خرداد 1345) شروع شد. این فضا پیما در 2 ژوئن 1966 با مؤفقیت برروی ماه نشست.

برنامه سرویر از هفت مأموریت غیر بشری به سوی ماه تشکیل شده است که بین می 1966 و ژانویه 1968 صورت گرفته است. پنج مورد از این فضاپیماها (سرویر-7،6،5،3،1)  فرود آرام و با مؤفقیتی روی سطح ماه داشتند اما مأموریت سرویر 2 و 4 نامؤفق بودند. هنگامی که برای مانور سرویر-2 در نیمه‌ی کار تلاش می‌‌شد، یکی از موتورهایش روشن نشد و نیروی رانش نامتعادل باعث شد که فضاپیما بغلتتد. اگرچه برای حفظ مأموریت تلاش‌های مکرری انجام شد، اما هیچ مؤفقیتی حاصل نشد. همچنین، سرویر-4 علي رغم پرتاب موفقی که به سمت ماه داشت، سیگنال رادیویی فضاپیما حدود 5/2‌ دقیقه قبل از فرود بر روی سطح ماه قطع شد و دیگر تماسی حاصل نشد. برنامه سرویر علاوه بر اینکه هدف تأیید کردن و پیشرفته‌تر کردن تکنولوژی فرود روی سطح ماه را دنبال می‌کرد، درصدد فراهم کردن داده‌هایی برای سازگاری طراحی فضاپیمای آپولو با شرایط روی سطح ماه هم بود.

هر فضاپیمای سرویر یک دوربین تلوزیونی را حمل می‌کرد. بیش از 86000 تصویر با تفکیک بسیار بالا (تا 1 میلی‌متر) به زمین ارسال شد. این عکسبرداری اطلاعاتی در مورد طبیعت سطح ماه در نزدیکی فضاپیما از جمله تعداد، نحوه توزیع و سایز دهانه آتشفشان‌ها و تخته سنگ‌ها‌ را فراهم کرد. این عکسبرداری علاوه بر مطالعات محدوده ماه، بررسی مکانیک خاک، خواص مغناطیسی و ترکیبات مواد سطح ماه را نیز پشتیبانیمی‌کرد. به طور مثال بررسی مکانیک خاک توسط نمونه بردار سطحی‌ای که با سرویر 3 و 7 حمل شدند، صورت گرفت. تمام عملیات انجام شده توسط دوربین‌های تلوزیونی بکار گرفته شده، کنترل می‌شد و عکسبرداری از نتایج، اطلاعاتی را برای این بررسی‌ها فراهم می‌کرد.  اگرچه روی سطوح بیرونی دو تا از اتاقک‌های الکترونی، روی سلول خورشیدی، سنسورهایی دمایی وجود داشتند که شدیدا به محیط تابش گرمایی محلی وابسته بود، اما هیچ کدام از فضاپیماهای سرویر هیچ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری دمای ماه و خصوصیات گرمایی حمل نکردند.

 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
فاطمه
پنجشنبه 8 خرداد 1393 - 11:53

ممنون مطلب خوب و كاملي بود

بحرانی
پنجشنبه 8 خرداد 1393 - 16:23

بسیار عالی.

ممنون از شما


شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...