سالگرد پرواز نخستين زن فضا نورد
نویسنده: فاطمه كياني خو
تاریخ انتشار: شنبه 24 خرداد 1393 - 12:22
کلمات کلیدی: والنتينا،تروشكوا،اولين،فضانورد،

26 خرداد ماه (16 جون) سالگرد پرواز نخستين زن فضا نورد - والنتينا تروشكوا-  به فضا مي باشد.

والنتينا تروشكوا در 6 مارس 1937م در شوروي در خانواده ای پرجمعیت و کشاورز در روستای کوچکی متولد شد. پس از کشته شدن پدرش در جنگ، وی به همراه مادر و سایر اعضای خانواده اش به شهر مهاجرت کرد. پس از اتمام مدرسه، والنتینا در کارخانه نساجی مشغول به کار شد.  وي در جواني در دوره هاي چتربازي شرکت کرد و با موفقيت در اين زمينه، به درجه کاپيتاني در نيروي هوايى شوروي نايل شد. وي همچنين به قهرماني چتربازي دست يافت و از آن پس به تمرين خلباني پرداخت. به دنبال شايستگي هاي فراواني که تروشکوا از خود نشان داد، به او اجازه تمرينات فضايى داده شد   .

در 16 ژوئن 1963م، در 26 سالگي، به عنوان اولين زن فضانورد جهان، پرواز فضايى خود را با سفينه "وستوک 6" آغاز کرد

وستوک ۶ یک فضاپیمای سرنشین دار برنامه فضایی وستوک ساخت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود.

والنتينا در حالي اين سفر را به انجام رساند که دو سال از پرواز فضايى يوري گاگارين، اولين مرد فضانورد جهان و هموطن او مي گذشت. تروشکوا موقعي در مدار خود قرار گرفت که فضانورد ديگر شوروي مشغول گردش به دور کره زمين بود. وي مدت سه شبانه روز در فضا بود و 48 بار به دور زمين چرخيد.

پرواز 16 ژوئن 1963 اولین و آخرین پرواز تروشکوا به فضا بود. وی در طول پرواز فضایی‌اش عکس هایی از افق زمین تهیه کرد که بعدها در شناسایی لایه های ایروسول (ذرات معلق) داخل اتمسفر مورد استفاده قرار گرفتند. تروشکوا که بعدها با یک فضانورد ازدواج کرد، فعالیت های خود را با سفر به سراسر دنیا و ارائه تجارب خود به مردم ادامه داد

.

 تروشکوا، علاوه بر اين به کارهاي سياسي و اجتماعي نيز علاقه داشت و چندين سال رياست کميته زنان اتحاد جماهير شوروي را برعهده گرفت.

 

 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...