پنهانگاه‌ نمونه، هفت محموله برای پرواز با گردشگر مریخ
تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 شهریور 1393 - 10:52
کلمات کلیدی: مریخ، ناسا، ماموریت 2020، کنجکاوی، مریخ نورد

گردشگر بعدی مریخ ناسا نمونه های هسته ای صخره ها که قابل جمع آوری با ربات های آینده یا فضانوردان هستند را شناسایی، جمع آوری و ذخیره خواهد کرد و به جستجوی مدارک حیات گذشته ادامه خواهد داد و احتمالا از چرخ هایی با طراحی مجدد برای اجتناب از ضربه های وارده به گردشگر جدید روی سیاره سرخ استفاده می کند.

 

 

همچنین ربات متحرک – که پیش بینی میشود که وزنی در حدود 1000 کیلوگرم داشته باشد -- آزمایشی برای تبدیل جو مریخ به اکسیژن انجام خواهد داد که می تواند توسط جستجوگرهای آینده برای تنفس یا پیشران موشک استفاده شود. مقامات رسمی آژانس فضایی اعلام کردند هفت وسیله انتخاب شده برای پرواز به مریخ سوار بر گردشگر، برای پرتاب در 2020 قرار داده شده اند.

"ماموریت 2020 مریخ ازسیستم ورود، فرود و نشستن مورد استفاده در مریخ نورد کنجکاوی که در سال 2012 به مریخ رسید، استفاده خواهد کرد، با شاسی یکسان با آن گردشگر. به گفته مقامات رسمی:"مهندسان بعضی از طرح ها را برای تعمیر قسمت های از کار افتاده، بهبود دقت نشستن و احتمالا تغییر مواد استفاده شده در چرخ های گردشگرتغییر خواهند داد."

جان گرانسفلد، رئيس‌ بخش علمی ناسا، گفت: هزینه ناسا برای ماموریت مریخ 2020، برابر 9/1میلیارد دلار است، کمتر از 5/2 میلیارد دلار برای کنجکاوی.

الن استفان، دانشمند اصلی ناسا، گفت: "ما این تصویر شگفت‌انگيز از مریخ به عنوان جهانی که قابلیت سکونت دارد را ساخته ایم. 2020 با انجام اندازه گیری های پیشرفته تر برای آزمایش واقعی این سوال اساسی که آیا ما در منظومه شمسی و در جهانمان تنها هستیم؟ گام بعدی را به ما خواهد داد.

ابزارهای انتخاب شده برای گردشگر مریخ 2020 شامل کمک هایی از دانشمندان و موسسه ها در نروژ، اسپانیا و فرانسه است. در زیر فهرستی از محموله گردشگر ناسا آورده شده است:

·         Mastcam-Z: یک سیستم دوربینی پیشرفته با توانایی تصویربرداری وسیع و سه بعدی و توانایی داشتن زوم. این وسیله همچنین کانی شناسی سطح مریخ را تعیین خواهد کرد و به عملیات گردشگر کمک خواهد کرد. محقق اصلی جیمز بل از دانشگاه شهرتمپی ایالت آریزونا است.

·         SuperCam: وسیله ای که توانایی تصویربرداری، تجزیه تحلیل ترکیبات شیمیایی و کانی شناسی را دارد. همچنین این وسیله توانایی شناسایی از راه دور وجود ترکیبات آلی در صخره ها و سنگ پوش ها را دارد. محقق اصلی روگر وینز از آزمایشگاه ملی لس آلامس در شهر لس آلامس، واقع درایالت نیومکزیکو است. برای این وسیله کمکهای قابل ملاحظه ای از CNES و IRAP فرانسه نیز وجود داشته است.

·         ابزار نجومی برای سنگ شیمی پرتو ایکس (PIXL )، یک طیف سنج فلئورسانی پرتو ایکس که همچنین یک دوربین با تفکیک پذیری بالا برای تعیین دقیق ترکیبات عنصری مواد سطح مریخ را دارد. همچنین PIXL آشکارسازی جزئی تر و تجزیه تحلیل بهتر از گذشته را در اختیار ما قرار خواهد داد. محقق اصلی ابیجیل الوود، از آزمایشگاه پیشرانی جت ناسا در شهر پاسادنای ایالت کالیفرنیا است.

·         پویش محیط های قابل سکونت با لومينسانس‌ و رامان برای مواد آلی و شیمیایی (SHERLOC)، یک طیف سنج که تصویربرداری کوچک-مقیاس را فراهم خواهد کرد و از لیزر فرابنفش برای تعیین کانی شناسی کوچک-مقیاس و شناسایی ترکیب های آلی استفاده خواهد کرد. SHERLOC اولین طیف سنج رامان فرابنفش برای پرواز به سطح مریخ خواهد بود و وسایل دیگر در محموله اندازه گیری های تكميلى‌ را انجام خواهد داد. محقق اصلی بیگل روتر است.

·         آزمایش ISRU اکسیژن مریخ (MOXIE)، یک بررسی فنی اکتشافی که از دی اکسید کربن جو مریخ اکسیژن تولید خواهد کرد. محقق اصلی میکائیل هشت، از موسسه تکنولوژی ماساچوست در شهر کمبریج ایالت ماساچوست است.

·         تحلیلگر دینامیکی محیط مریخ (MEDA)، یک مجموعه از حسگرها که اندازه گیری هایی از دما، سرعت و جهت باد، فشار، رطوبت نسبی و اندازه و شکل گرد و خاک را فراهم خواهد کرد. محقق اصلی جز رودریگرز- من فردی، است.

·         تصویربردار راداری برای کاوش سطح مریخ (RIMFAX)، یک رادار نفوذ کننده در خاک که تفکیک پذیری سانتی متری از ساختار زمین شناسی زیر سطحی را فراهم خواهد کرد. محقق اصلی اسوین-اریک همرن، از موسسه فرسوارتز فرسکنینگ ، نروژ است.

ناسا هفت وسیله از بیش از 50 طرح ارائه شده توسط U.S. و گروه های علمی بین المللی، طبق نظر جیم گرین، مدیر برنامه های علمی نجومی موسسه را انتخاب کرد. گرانسفر گفت انتظارمیرود قیمت محموله گردشگر 130 میلییون دلار و وزن آن تقریبا 40 کیلوگرم یا 88 پوند باشد.

مریخ نورد کنجکاوی بیشتر از 180 میلیون دلار، مجموعه حسگری 165 پوندی، را حمل میکند. اما مقامات‌ رسمى‌ ناسا گفتند گردشگر 2020 یک پانچ علمی بزرگتر از کنجکاوی را بسته بندی خواهد کرد.

میکاییل میر، دانشمند اصلی ناسا برای کاوش مریخ گفت: "من معتقدم این بهسازی واقعی همه وسایل سوار بر سفینه، و همچنین کار علمی قوی این گردشگر از آنچه کنجکاوی در حال حاظر میتواند انجام دهد بیشتر است."

طبق نظر گرانسفلد، ماموریت 2020 مریخ ابزارهایی برای انجام تصویربرداری بهتر، نقشه برداری كانى‌ شناسى‌ بهبود یافته و جمع آوری اندازه گیری هایی که قبلا روی سطح مریخ انجام نشده اند را ارائه خواهد داد.

به گفته گرانسفلد: "این واقعا یک مجموعه ابزار قویتر در مقایسه با کنجکاوی است."

محوله MOXIE، به ضمانت هيئت‌ مديره‌ اکتشاف و عملیات انسانی ناسا، برای استخراج اکسیژن از جو مریخ تلاش خواهد کرد.

مقامات رسمی گفتند MOXIE پیشگامی برای ماموریت های آینده خواهد بود، زمانی که فضانوردان بتوانند از محیط مریخ برای تولید سوخت راکت، هوای قابل تنفس، آب و سایر منابع استفاده کنند.

"ما برای استفاده منابع در جای خودشان شانس خواهیم داشت، وقتی که نگاه می کنیم به توانایی استفاده از تعدادی از منابع مریخ جهت مشاهده اینکه آیا آنها واقعا برای فرستادن انسان کاربرد دارند یا نه؟" به گفته بیل گرستن مایر، سرپرست همکار برای توزیع اکتشاف و عملیات انسانی ناسا. "آن ها به طور چشمگیری چگونگی برنامه ریزی و آماده شدنمان برای آن ماموریت را تغییر خواهند داد.

مولد اکسیژن مریخ روی گردشگر 2020 مریخ اولین نوع آن برای رفتن به سیاره سرخ است.

میکاییل هشت، پژوهشگر اصلی MOXIE از موسسه تحقیقاتی ماساچوست گفت ابزار بالغ بر 20 گرم اکسیژن در هر ساعت توسط یک فرایند معروف به الکترولیز، تولید خواهد کرد.

هشت گفت "این اساسا یک سلول سوختی است که معکوس کار میکند." ما با دی اکسید کربن شروع می کنیم، که معمولا یک محصول سلول های سوختی است. به جای گرفتن برق از سلول، جریان الکتریسیته وارد سلول میکنیم و اکسیژن و دی اکسید کربن از آن بیرون می آید.

مجموعه دوربین Mastcam-Z روی گردشگر 2020 مریخ، از زمین قهوه ای مریخ تصاویر بسیار تیزی ارائه خواهد داد. دوربین تصاویری سه بعدی جمع آوری خواهد کرد، که به دانشمندان، مهندسان ماموریت و عموم مردم نمایی از مریخ ارائه خواهد داد مانند اینکه در آنجا هستند.

تعدادی از وسایل، شامل مَستکم-زد، حسگرهای سوپرکم برای آشکارسازی مولکولهای آلی و معدنی و ايستگاه‌ هواشناسى‌ MEDA نسخه های ارتقا یافته حسگرهای سوار بر کنجکاوی هستند.

سایر محموله ها مانند مولد اکسیژن MOXIE و رادار عمق سنجی زیرسطح زمین نروژی برای اولین بار به مریخ پرواز می کنند.

سوین اریک همران، دانشمند اصلیِ رادار از موسسه فُرسوارِد فُرسکنینگ در نروژ، گفت "محموله اش می تواند نوع زمین شناسی ای که گردشگر در حال حرکت روی آن است را تعیین کند."

همران گفت: "رادار در آشکارسازی و دنبال کردن لایه ها بسیار خوب است، بنا بر این می تواند برون زدگی های مختلف را آشکارسازی کند و نشان دهد که آیا آنها واحدهای زمین شناسی یکسانی دارند یا نه."

" همچنین رادار می تواند سایر ساختارهای جالب زیر زمین مانند آب ها و یخ های کف دریا را مشاهده کند."

مهندسان هنوز در حال تکمیل کردن پیشرفت سیستم نهانی نمونه گردشگر هستند.

به گفته کن فارلی، دانشمند طرح 2020 مریخ در آزمایشگاه رانش موشک ناسا:"ایده اصلی این است که یک نمونه اصلی تقریبا به اندازه یک تکه گچ تخته سیاه خواهیم گرفت. هسته در یک لوله قرار خواهد گرفت و کاملا آن را پر میکند و لوله برای جلوگیری از هدر رفتن گازها مسدود خواهد شد."

نهانگاه گردشگر اولین گام ضروری برای برگرداندن نمونه های مریخ به زمین است. ظرفیت ذخیره سازی نمونه یک پیشنهاد عالی توسط بررسی های دهه اخیر انجمن تحقیق بین المللی روی علوم سیارات بود. اولیت دوم در گزارش بررسی 2011 انجمن، ماموریتی برای مطالعه اروپا ماه یخی مشتری بود.

به گفته مقامات رسمی گردشگر 2020 مریخ تقریبا سی نمونه هسته صخره ای سربسته ذخیره خواهد کرد. طبق نظر میر نمونه ها حداقل به مدت بیست سال باید حفاظت شوند.

 

منبع: www.astronomynow.com

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
بحرانی
پنجشنبه 27 شهریور 1393 - 11:11

بسیار ممنون از شما


شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...