ستاره شناسان دورترین شئ ای از منظومه شمسی که تا کنون مشاهده شده است را بررسی می کنند
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: جمعه 22 آبان 1394 - 21:20
کلمات کلیدی: سیارات،فراخورشیدی،نجوم،اخترفیزیک،رصد،exoplanets,extra solar system
جهان تازه کشف شده ممکن است به گروه کم تراکمی از ساکنین دور انطرف پلوتو تعلق داشته باشد.
ستاره شناسان دورترین شئ ای که تاکنون در منظومه شمسی مشاهده شده ست را کشف کرده اند...

جهان تازه کشف شده ممکن است به گروه کم تراکمی از ساکنین دور انطرف پلوتون تعلق داشته باشد

 

کمربند کوییپر انطرف نپتون واقع است

تاریخ خبر 10 نوامبر 2015

Nature: doi:10.1038/nature.2015.18770

مترجم: محمدباقر محمدنژاد زنجانی

 

ستاره شناسان دورترین شئ ای که تاکنون در منظومه شمسی مشاهده شده ست را کشف کرده اند:

جهانی منجمد که در حال حاضر فاصله ان از خورشید 103 برابر فاصله زمین تا خورشید است. این فاصله رکورد قبلی که مربوط به سیاره کوتوله اریس (Eris) که فاصله اش تا خورشید 97 برابر فاصله زمین-خورشید است را می شکند.

دهم نوامبر، اسکات شپارد، ستاره شناسی در موسسه علوم کارنگی در واشنگتن دی سی، در بخش انجمن علوم سیاره ای از انجمن ستاره شناسی آمریکا، واقع در قرارگاه بین المللی مریلند، مشاهده این شئ را گزارش کرد.این شئ انطرف لبه کمربند کاپییر (که پلوتون و اریس نیز در این کمربند واقع شده اند) و در حاشیه های درونی قسمت بعدی منظومه شمسی (ابر اورت)، قرار دارد. این موقعیت فرین، حاکی از اهمیت علمی این جسم است. اشیایی که در این ناحیه اولیه واقع اند در مدارهایی حرکت می کنند که به مدت ملیاردها سال مختل نشده باقی می مانند.

اما ستاره شناسان این شئ تازه کشف شده را به مدت کافی برای دانستن مسیر کامل آن ردیابی نکرده اند و احتمال دارد که این شی خیلی نزدیکتر از فاصله کنونی اش (103 واحد نجومی یا AU) به خورشید برسد که این موضوع این شی را برای ستاره شناسان کمتر جذاب خواهد کرد. به گفته مایکل براون، دانشمند ستاره شناسی در انجمن تکنولوژی کالیفرنیا در شهر پسیدینا "هنوز دلیلی وجود ندارد که نسبت به این موضوع هیجان زده شویم"

این کشف هنوز یک دید کلی کم نظیری نسبت به حاشیه های منظومه شمسی میدهد. فقط دو جسم در ابر اورت درونی شناخته شده اند: جسمی به نام سدنا که توسط براون و همکارش کشف شد و دیگری مشهور به 2012 VP که  توسط شپارد و تروهیو از رصدخانه منطقه البروج در هاوایی، کشف شد.

سندا هرگز نزدیکتر از.AU 76 به خورشید نمی شود ونزدیکترین فاصله VP، AU 80 است. اگرفاصله شئ جدیدا کشف شده همیشه AU 103 باقی بماند، به عنوان یک باقیمانده­ی ابر اورت درونی به دو شئ دیگر ملحق می شود. اما اگر این شئ خیلی به خورشید نزدیک شود (کمربند کاپیررا در حدودAU  50  قطع کند)، آن به رده های دیگر متعلق میشود، بقایای معمولی تر کمربند کاپییر که مخصوصا مدار آنها به علت اثر گرانشی نپتون کشیده هستند.

به گفته شپارد "اجسام واقع در ابر اوورت داخلی جذاب تر از ان هایی هستند که در کمربند کاپییر واقع اند زیرا آن ها خیلی دور ازنپتون هستند که تحت تاثیر اثرات گرانشی آن قرار گیرند." در عوض مدارهای انها احتمالا شرایط اولیه منظومه شمسی را که بیش از 4.5 ملیارد سال قبل تشکیل شده است، منعکس میکنند. این موضوع آنها را اهداف جالبی برای ستاره شناسان می سازد.

شپارد و ترهیو این شئ را با استفاده از تلسکوپ سوبارو در بالای کوه ماناکیا (واقع در هاوایی) کشف کردند. قطر این جسم احتمالا بیش از 500 کیلومتر یا شاید هم 800 کیلومتر باشد. محققین هفته آینده با استفاده از تلسکوپ ماژلان در شیلی برای جستجوی دوباره این شئ برنامه ریزی کرده اند و در نظر دارند که در طی یک سال آینده به محاسبه مدار آن و دانستن اینکه آیا واقعا این شی باقیمانده ابر اورت داخلی است یا نه، بپردازند.

منابع: 

 

  1. Brown, M. E.Trujillo, C. & Rabinowitz, D. Astrophys. J. 617645649 (2004).

  2. Trujillo, C. A. & Sheppard, S. S. Nature 507471474 (2014).

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...