شق القمر
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: شنبه 22 مرداد 1390 - 0:00
کلمات کلیدی: شق القمر،قمر،ماه،معجزه،شهریور ماه،مریخ،دو نیم شدن،مقابله،مقارنه،

1-      شق القمر چیست ؟

یکی از معجزات پیامبر اسلام که در آیه اول سوره قمر از آن یاد شده، شق القمر و دو پاره شدن ماه است. وقوع چنین معجزه‏ای مشهور و به تواتر رسیده است.
در تاریخ آمده است:کفار قریش می‏گفتند که محمد(ص) جادوگر است و هر چه از کارهای زمین می‏خواهیم، با سحر انجام می‏دهد. اکنون چیزی که به آسمان تعلق دارد، از او می‏خواهیم تا نتواند. بنابر این نزد پیامبر آمده و از او خواستند ماه شب چهاردهم را دو نیم کند. پیامبر از خدا درخواست کرد و خدا ماه را دو نیم کرد.

2-      وضعیت سیاره مریخ در شهریور ماه 1390

قبل از اینکه وضعیت مریخ را در شهریور ماه بررسی کنیم لازم است چند مفهوم اساسی در مکانیک منظومه شمسی را ندارند بیان کنیم .

همانطور که می دانیم سیارات روی مدارهای بیضی شکلی حرکت می کنند که خورشید در یکی از کانون های آن قرار دارد. مدار مریخ درست بیرون مدار زمین قرار دارد در هر دوره حرکت زمین و مریخ بر مدارشان یکدیگر را ملاقات خواهند کرد. یعنی سیاره خورشید و زمین بر یک خط قرار خواهند گرفت.

مقابله : زمانی که سیاره فرضی (مریخ ) و زمین هر دو در یک سمت خورشید قرار بگیرند(شکل 1) مقابله رخ خواهد داد.

مقارنه : زمانی که سیاره فرضی (مریخ) و زمین در دو سوی مخالف خورشید قرار بگیرند (شکل 2) مقارنه رخ خواهد داد.

شکل ۱ - سمت چپ مقابله در بهمن و سمت راست مقابله در شهریور ماه

 

شکل ۲ - مقارنه

همانطور که مشخص است اگر مریخ و زمین هر دو در یک سوی خورشید قرار گیرند(مقابله)

 کمترین فاصله از یکدیگر را دارند که  مسلما در این حالت مریخ پر نور تر در آسمان رویت خواهد شد. البته مقابله در دو زمان مختلف از سال رخ میدهد در بهمن و یا شهریور ماه که اگر در شهریور رخ دهد (مقابله مطلوب) فاصله زمین و مریخ 56 میلیون کیلومتر خواهد بود و اگر در بهمن اتفاق بیافتد فاصله 101 میلیون کیلومتر است.

زمانی که زمین و مریخ در حالت مقارنه باشند فاصله آن ها 397 میلیون کیلومتر خواهد بود. که در این حالت مریخ به مراتب کم نور تر از زمان دیگر است.

حال که با یک سری از مفاهیم آشنا شدیم به موقعیت مریخ در آسمان شهریور ماه می پردازیم:

در1 شهریور مریخ ساعت 3:20 بامداد طلوع خواهد کرد و در تاریخ 2 شهریور ساعت 4:50 بامداد حدودا 6 درجه با ماه فاصله خواهد داشت. زمان غروب مریخ 17:16 ، دوم شهریور ماه است. هم چنین فاصله مریخ در شهریور ماه امسال حدود 2 واحد نجومی یا 300 میلیون کیلومتر است. بنابر این در پرنورترین حالت نخواهد بود!

3-      شایعات:

شاید بایک جستجوی ساده در اینترنت مطالب زیادی در مورد اینکه در 5 شهریور ماه ساعت 12:30 شق القمر اتفاق می افتد (دو ماه در آسمان دیده می شود)  و یا اینکه مریخ به اندازه ماه در آسمان خواهد بود پیدا کنید!

اما با توجه به آنچه در بالا در مورد ساعت طلوع و غروب  مریخ گفته شد کاملا مشخص است که در ساعت 12:30 ماه و مریخ هر دو در زیر افق قرار دارند. همچنین با توجه به فاصله مریخ از زمین در شهریور ماه امسال ، مریخ در پرنور ترین حال ممکن نخواهد بود!

در صورتی که مریخ در حالت مقابله مطلوب باشد  در آسمان تاریک مانند ماه به صورت کروی و بسیار درخشنده تر از سایر اوقات دیده می شود اما نه به بزرگی ماه!

تنها پدیده جالبی که در ساعت 5 صبح 24 آگوست یا 2 شهریور ماه اتفاق می افتد مقارنه ظاهری ماه و سیاره مریخ است که مورد توجه بسیاری از علاقهمندان به رصد آسمان و عکاسی نجومی می باشد!

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...