متخصصان می گویند: زبانه های خورشیدی کُشنده در 2012، از نظر فیزیکی امری امکان ناپذیر است
نویسنده: فاطمه بحرانی
تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 اسفند 1390 - 0:00

عده ای از مردم نگرانند که یک زبانه ی غول پیکر خورشیدی، می تواند به اندازه ای انرژی به طرف زمین پرتاب کند، که آن را نابود کند. کسانی هستند که با استناد به این حقیقت که فعالیت های خورشیدی در یک دوره ی استاندارد 11 ساله افزایش می یابد، معتقدند که سال 2012 می تواند با چنین زبانه هایی همراه شود.

اما این چرخه ی خورشیدی هزاران سال است که اتفاق افتاده است. هر فردی با سن بالای 11 سال، حداقل در یکی از چنین چرخه های خورشیدی، بدون هیچ خسارتی زندگی کرده است. به علاوه، پیش بینی شده است که افزایش فعالیت خورشید در اواخر سال 2013 یا اوایل 2014 اتفاق می افتد، نه 2012.

مهم تر این که ، در خورشید انرژی کافی برای پرتاب یک کره ی آتشین کُشنده به 93 میلیون مایل (150 میلیون کیلومتر) برای نابود کردن زمین وجود ندارد.

این به این معنی نیست که انفجارهای انرژی مغناطیسی و ذرات ساطع شده از خورشید، نمی توانند روی سیاره ی ما تاثیر بگذارند. گرمای مواد منفجره در زبانه ی خورشیدی، نمی تواند روی کره ی ما تاثیر بگذارد اما پرتوهای الکترومغناطیسی و ذرات پر انرژی می توانند. زبانه های خورشیدی می توانند به طور موقت لایه های بالایی اتمسفر را در انتقال سیگنال تغییر دهد. پدیده ی دیگری که توسط خورشید به وجود می آید و بیشتر می تواند مخرب باشد، به عنوان پس زنی جرم هاله ی خورشیدی ( CME) شناخته می شود، این انفجارهای خورشیدی ، متلاشی کردن ذرات و نوسانات الکترومغناطیسی در اتمسفر زمین را موجب می شود. این نوسانات می تواند موجب تحریک نوسانات الکتریکی در سطح زمین شود که می تواند مبدل ها را در شبکه های برق، بترکاند. ذرات CME می تواند با پردازنده های الکترونیکی ماهواره برخورد کند و وسیستم هایش را قطع کند.

همانطور که طوفان می تواند مشکلاتی ایجاد کند، این مساله هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند. در طول یک طوفان ، یک صاحبخانه می تواند در خانه بماند یا خانه را تخیه کند، دستگاههای الکترونیکی را خاموش کند و از آن منطقه دور شود. به طور مشابه، دانشمندان در NASA و NOAA قبل از اینکه CME به زمین نزدیک شود، به شرکت های برق ، متصدیان فضاپیماها و خلبانهای خطوط هوایی اخطار می دهند. بنابراین این گروهها می توانند اقدامات حفاظتی انجام دهند. در چند دهه ی اخیر توانایی پیش بینی این پدیده ها مانند پیش بینی وضع هوا، افزایش یافته است. این یکی از دلایلی است که ناسا وضعیت فضا و خورشید را مطالعه می کند.ما نمی توانیم تغییرات فضایی را نادیده بگیریم اما می توانیم اقداماتی را برای حفاظت از خودمان انجام دهیم.

و حتی در بدترین شرایط، زبانه های خورشیدی از نظر فیزیکی قادر به نابود کردن زمین نیستند.

 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...