جهان های موازی
نویسنده: مائده خیوه
تاریخ انتشار: پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 - 0:00
کلمات کلیدی: جهان موازی، تئوری جهان موازی، الن گوت ،خلا کاذب ،دانشگاه پرینتون،پرش کوانتومی

 درسال 1954هات ایورت سوم،دانشجوی دکترای دانشگاه پرینتون به بیان یک نظریه رادیکال واساسی پرداخت.وی تصریح کرد:جهان های موازی دیگری دقیقا شبیه جهان ما وجود دارند.این جهانها همه با جهان ما در ارتباطند،به این صورت که آنها ازجهان ما منشعب شده اند وجهان ما ازآنها.

گونه هایی که درجهان ما منقرض شده اند در جهانهای دیگر ظاهر شده اند ودر جهانهای دیگر احتمالا بشر از بین رفته است.آمدن این تفکر به ذهن آن را قابل درک میکند.موضوع جهان ها ی موازی یا ابعادی که درباره آن به ذهن ما میرسد درحیطه تصورات علمی که در متافیزیک قابل توضیح است به حساب می آید.

هرچه انسان بیشترو طولانی تر درکره زمین زندگی کند،مطالب بیشتر و بیشتری درباره جهان خود کشف خواهد کرد .خیلی ها زمانی فکر می کردند که زمین صاف است ویا تنها با یک کرجی به جاهای دور خواهند رفت که الان به دست فراموشی سپرده شده اند.هرچه قدر بیشتر بیاموزیم بیشتر متوجه می شویم که چقدرهنوزنمی دانیم!

تئوری جهان موازی

فیزیکدانی به نام الن گوت براساس شواهد بسیار تئوری جهان موازی رابیان کرد.منابع این نظریه جهان تورمی یا تئوری تورمی کیهان شناسیست.پروفسور گوت هم اکنون استاد فیزیک دانشکده فنی دانشگاه ماساچوست می باشد.بسیاری ازهمکاران گوت معتقدند که نظریه وی صحیح می باشد.

وی معتقد است که زمانی که جهان به وجود آمد به جای اینکه یک نیروی کششی جهت نگاه داشتن اشیا کنار یکدیگر داشته باشد یک گرانش عکس داشت وبه جای آن همه چیز را ازخود دفع می کرد که او نام "خلا کاذب " را برآن گذاشت.اگر همانطور که دانشمدان ثابت کرده اند جهان ما به طوردائم درحال گسترده شدن باشد این تئوری نیز پذیرفتنی به نظر می رسد.

قسمت دیگری ازنظریه گوت بیان می کند که در زمانی که بیگ بنگ رخ داد"خلاکاذب" شروع به متلاشی شدن کرد بنابراین حجم بسیارزیادی ذره ایجاد کرد.این ذرات شبیه ذراتی هستند که جهان ما را به وجود آوردند. براساس این تئوری جهان بسیار وسیع تر از آنی است که شخصی تا به حال پیش بینی کرده باشد.

اگراین نظریه درست باشد،این ذرات اضافه درهنگام متلاشی شدن تبدیل به حبابهایی شدند که بسیارشبیه حبابی بودند که جهان ما را درست کرد.هرچه خلا کاذب بیشترمتلاشی شد حبابهای بیشتری ایجاد کرد.

بااین فرض که این نظریه درست باشد، می تواند وجود جهانهای بسیار را ثابت کند که همه آنها می تواند اجزایی شبیه به جهان ما با قوانین مشابه فیزیک ما داشته باشند.به این خاطر که تئوری هنوز کاملا ثابت نشده است،هنوز تحقیقات نظری بر روی اینکه این جهانها جه چیزهایی را درخود دارند وجود دارد.

دوعقیده اصلی درباره اینکه این جهانها حاوی چه چیزهاییست وجود دارد.اول اینکه این جهانها ازلحاظ مواد وقوانین فیزیکی شبیه جهان ما هستند.این جهانها می تواند باقوانین یکسان اداره شوند ولی با چینش های متفاوت وممکن درآنها.مثلا اقیانوس می تواند جایی باشد که قاره است وبالعکس.

باور دوم این است که جهانهای دیگر می تواند بالقوه توسط راههای دیگری غیر ازروش اداره این جهان گردانده شوند.یک جهان 3 بعدی می توان مثل آن چیزی که معمول است نباشد.

با وجود اینکه هر2 عقیده پذیرفتنی به نظر می اید ولی اولین نظر اجازه باور جهان های موازی را بیشتربه ما می دهد.اگرما قدرت وتوان سفر به جهان های موازی را داشتیم می توانستیم مشابهان خود را در آنجا ملاقات کنیم.

چگونه می توانید بااستفاده از تئوری جهان موازی زندگی خودرابهبود بخشید؟

تعدادی ازمردم وجود دارند که معتقدند پریدن ازیک جهان به جهان دیگرهم اکنون یک امکان است وادعا می کنند که اغلب آن را انجام می دهند.آنها می گویند که این کار راتحت عنوان "پروازخیال "انجام می دهند.بااینکه این قضیه قابل ثابت یا رد کردن نیست برخی دانشمندان معتقدن برای اینکه بتوانید مکانی که در آن قرار دارید را تغییر دهید، صرفا نیازدارید که قالب فکری خود راعوض کنید.نام این عمل "پرش کوانتومی"می باشد.

با این فرصت برای این تمرین نامحدود به نظر می رسند ولی این تمرین برای بسیاری اغفال کننده به نظر می آید.بسیاری معتقدند که نظریه جهانهای موازی تنها یک تصورعلمی نیست بلکه فرآیندیست که نیازبه بررسی بیشتردارد. 

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
منجم
یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 - 23:52
ازمقاله بسیارزیبایتان سپاسگزارم. امیدوارم روزی ابعاداین نظریه بیشترروشن شود.

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...