آیا زمین زمانی 2 قمر داشته است؟
تاریخ انتشار: جمعه 5 خرداد 1391 - 0:00
کلمات کلیدی: ماه، قمر، آپولو،

 اگر از هر کودک دبستانی بپرسید که این جرم نورانی که شب درآسمان دیده میشود چیست؟ بدون شک پاسخ خواهدداد: ماه!

این کره خاکستری هزاران سال توسط ستاره شناسان سراسر زمین مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. درطول سالها دانش ما نسبت به نزدیکترین همسایه مان بیشترشده واین اطلاعات با فرود آمدن فضاپیمای آپولو برسطح ماه وآوردن نمونه های ازسطح آن به زمین جهش عظیمی به جلو داشته است.همچنین فرستنده های بدون انسان دیگری نیز برای بررسی هر دو طرف ماه ،هم آن قسمتی که همیشه به سمت ما قراردارد و هم طرف دیگر که ما نمی توانیم جز دربرخی عکسها آن رامشاهده کنیم به ماه فرستاده شد. با وجود این مطالعات بازهم مطالب زیادی درمورد ماه برای دانشمندان بدون پاسخ وبی نتیجه مانده است واحتمالا بزرگترین راز و مسئله در مورد ماه این است که چرا طرف دیگر ماه اینقدر از طرفی که ما هرروز میبینیم متفاوت است؟

حکمت مرسوم

مسئله ای که بسیاری ازدانشمندان سالها به دنبال جواب آن بودند این است که چرا آن طرف ماه سطح کاملا متفاوتی ازاین طرف دارد- مخصوصاچرا قشر بالایی آن ضخیم تر بوده و رشته کوههای بیشتری دارد- وپاسخ های بسیاری را ارائه می دهند.

بسیاری از دانشمندان به طور عموم نظریه جاذبه جزر و مد را مطرح می کنند. معمولا این قضیه مطرح می کند که نیروی جاذبه زمین که با تغییر مسافت اشیا تغییر می کند نسبت به ماه قویتر عمل کرده و تاثیر آن در آن طرف ماه متفاوت است.

نتیجه این است که طرف نزدیکتر به زمین مدار غشایی نازکتری داشته و توده داخلی آن به میزان کم به سمت زمین کشیده می شود و به قسمت دیگر ماه اجازه می دهد که همچنان ضخیم باقی بماند. به نظرمی رسد که این مسئله به راحتی علت ضخیم بودن غشای بالایی ماه نسبت به غشای نزدیک به زمین را توضیح می دهد ولی این سوال همچنان باقیست که چرا سطح آن اینقدر متفاوت است.

برخی ادعا می کنند که چون سطح نزدیکتر توسط زمین محافظت می شود برای دیگراجرام آسمانی و ستاره های دنباله دار مشکلتر است تا بر روی آن تاثیر گذاشته و آن را دندانه دندانه کنند.

گر چه این ادعا معقول به نظر نمی رسد، چون قسمت دیگر نیز خیلی تحت تاثیر اجرام قرار نمی گیرد. به علاوه طرف نزدیکتر ماه نسبتا بهتر ایجاد و خلق شده است.

2تئوری درمورد ماه

یک تئوری جدید که تازه شکل گرفته بیان می کند که دلیل اینکه دو سمت ماه اینقدر از هم متفاوت است این است که، زمانی ماه دوجرم جدا از هم بوده است! مخصوصا این تئوری بیان می کند که این دوجرم بر اثر تاثیر مواد زمین به سمت بالا کشیده شده و به جای کنونی اش توسط مدارزمین جذب شده و به طورحلقه وار به دور زمین شروع به چرخیدن کرده است.

در این مرحله تئوری مورد بحث بیان می کند که مواد پس ازسرد شدن به یکدیگر می چسبد و به شکل یک جسم کره مانند که اکنون ماه نامیده می شود در آمده است. اما دانشمندان اکنون فکر می کنند که احتمالا ماه از ابتدا دو جرم جدا از هم بوده است که به طور مجزا دور زمین می چرخیده است و پس یک برخورد و تصادم آن دو جرم به یکدیگر برخورد کرده و دو ماه کوچک که احتمالا یکی بزرگتراز دیگری بوده به هم چسبیده و در آغوش هم درآمدند. به همین خاطر که ماه از دو جرم مجزا به وجود آمده است این کره خاکستری دو طرف کاملا متفاوت را در آسمان شب دارا می باشد.

آیااین حقیقت دارد؟

این یک سوال یک میلیون دلاریست.هیچ نقص واضحی بر روی این تئوری وجوندارد، ولی به طورمستقیم هم نمی توان آن راحداقل در این مورد ثابت کرد.

بزرگترین مانعی که این تئوری با آن روبروست این است که برخلاف اینکه این تئوری به خوبی چگونگی انجام این مراحل را توضیح داده است ، هیچ دلیل مدرک قطعی برای پذیرش عمومی آن مهیا نکرده است!

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
تهرانی
جمعه 11 اسفند 1391 - 23:32
با سلام و تشکر. آیا توضیحات بیشتر و عکسهایی از آن سمت ماه هست؟ محل دو نیم شدن ماه ( شق القمر ) کجای ماه است؟

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...