اولین تصویر از تلسکوپ ALMA: آشکار سازی شکل گیری ستاره در کهکشان آنتن
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 0:00
کلمات کلیدی: تلسکوپ،آلما،رصد،مشاهده علمی،کهکشان دوقولو،کهکشان آنتن،تولد ستارگاه،

در جشن آغازین اولین مشاهده علمی تلسکوپ ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array)، سازمان NRAO (National Radio Astronomy Observatory) تصویر جفت کهکشان الحاق شده را آنچنان که از تلسکوپ ALMA به نظر می رسد منتشر نمود. جزئیات نشان داده شده، شکل گیری یک ستاره را در کهکشان Antennae تایید می کند. 

مشاهدات

دکتر Alison Peck  کسی که مسئول علمی پروژه ساخت ALMA از سازمان NRAO بود اعلام کرد: "ما یک سیستم برهم کنش کننده موثر را برای آزمایش انتخاب کرده ایم زیرا این منظره ی زیبایی است که دستخوش پیشرفت تدریجی خواهد شد. یکی شدن خیلی از کهکشان ها ممکن است که زمان شکل گیری شان اتفاق بیافتد اما ما به ندرت می توانیم آن ها را شکار کنیم ". این تصویر یک نمای مرکب از Antennae است که با چندین نوع تلسکوپ گرفته شده است، به انضمام اطلاعات آزمایشی ALMA (رنگ های نارنجی و زرد، و فقط در نقشه تکمیلی نشان داده شده اند.). ALMA  تولد یک ستاره را که در پیچیدگی های ابر و گردو غبار پنهان شده است، آشکار می کند. تصویر آزمایشی ALMA جزئیاتی را از Antennae نشان می دهد که هیچ تلسکوپ زمینی یا فضایی دیگری آن را آشکار نکرده است. دکتر Mark McKinnon گفت: " این توانایی فقط در صورتی ارتقا پیدا می کند که ALMA به مرحله تکامل نزدیکتر شود." پروژه ALMA مربوط به نیمکره شمالی توسط NRAO واقع در ویرجنیا مدیریت می شود.

نقشه تکمیلی، منطقه شکل گیری را با جزئیات بیشتر نشان می دهد. با این شروع، اولین چرخه فعالیت های ALMA "Early Science" نامیده شد.

یک تیم از اخترشناسان نیمکره شمالی برای مشاهده جزئیات بیشتر Antenea تلاش می کنند. سرپرست این تیم دکتر Brad Whitmore ، موسس تلسکوپ فضایی Science (STS) گفت: "برخورد این کهکشان ها چرخشی ایجاد می کند که عامل موثری در ساخته شدن ستاره ها است.  با تلسکوپ فضایی هابل ما قادریم شکل گیری هزاران خوشه ستاره ای بسیار پرجرم را با هزاران یا حتی میلیون ها ستاره جوان درونشان مشاهده کنیم." وی افزود: " با ALMA ما روی قلب این برخورد، منطقه موثر، جایی که این دو کهکشان با هم یکی می شوند متمرکز می شویم، سپس می توانیم شکل گیری یک آتش بازی موثر را در Antennae مطالعه کنیم و به مرکز ابرهای ملکولی بزرگ، جایی که خوشه ها متولد می شوند نگاه کنیم."

ALMA  تا سال 2013، بیش از سه برابر این تعداد تلسکوپ را خواهد داشت، تا 66 عدد. با ترکیب این تلسکوپ ها به درون یک سیستم یگانه برای یک هدف ویژه و ارزیابی اجرام بیشتری در سرتاسر آسمان، ALMA آن چیزی را که هرگز ندیده ایم آشکار خواهد کرد.

کهکشان Antennae

حدود 600 سال نوری پیش این جسم عجیب، دو بخش جدا از هم بود. دو کهکشان مارپیچش زیبا که در کنار هم و همزمان حرکت می کردند. این جسم شگفت انگیز نزدیکترین و جوانترین جفت کهکشانی است که یافت شده است. کهکشان های مارپیچی یک نمونه تماشایی هنسه زیبای گرانش هستند. زمانی که چرخش گازها و گرد و غبار به یکدیگر کشیده می شوند، ساختار های گیج کننده ای خلق می شود. در مرکز یک کهکشان مارپیچی، یک سیاهچاله پر جرم مرکزی یک برآمدگی از حرارت و درخشندگی عظیم ستاره ها و گازها را برای خود ذخیره می کند، در حالی که دو صفحه مخلوطی نور به بیرون ایجاد می شود.این امواج باعث شکل گیری ستاره ها از گرد و غبار در بازو های کهکشان می شوند.

در مقابل، کهکشان های برخورد کننده، شبیه به Antennea یک نمونه تماشایی از فاجعه درهم آمیختگی گرانش هستند. اگر دو فرم مارپیچی چنان به یکدیگر نزدیک شوند که مراکزشان به سمت هم کشش پیدا کند و ستاره ها و گرد و غبار بیرونی دیسک به سمت عقب کنده شوند، عاقبت به درون هم کشیده می شوند. همچنین مرکز چگال تر کهکشان ها به آرامی طی بیش از میلیون ها سال تصادم پیدا خواهد کرد، گازها و ابرهای گرد و غبار آنها اغلب با هم مخلوط می شوند، و سرانجام انبوهی از ستارگان جدید متولد خواهند شد.

 

 (ترکیبی از طول موج های کهکشان های NGC 4038/4039 – کهکشانAntennae )

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...