بارش شهابی برساوشی مرداد 1391
نویسنده: علی هنرمند
تاریخ انتشار: پنجشنبه 19 مرداد 1391 - 0:00
کلمات کلیدی: بارش شهابی، برساوشی، رصد آسمان، تقویم نجومی، قطب الدین شیرازی

بارش شهابی برساوشی نمایش پرفروغ یک بارش شهابی
در این بارش می توانید انتظار دیدن تا 80 شهاب را در هر ساعت در شامگاه 22 مرداد 1391 که بارش به اوج خود می رسد داشته باشید.

اگر از رصدگرانی که چشمشان از آسمان فرو نمی افتد در مورد بارش شهابی مورد علاقه شان بپرسید اولین کلمه ای که خواهید شنید برساوشی(Perseid) خواهد بود. این بارش سالیانه همه ایده آل های یک رصد خوب را دارد: تعداد بالای شهابهایی که با جو زمین برخورد می کنند، حتی پس از سالهای طولانی که تکرار شده است. همچنین شهابهای دیده شده در این بارش از پرفروغترینهای تمام بارش ها هستند، که موجب خاطره انگیز شدن اولین تجربه ی رصدی من در سالهای قبل شد. این بارش همچنین در ماهی از سال رخ می دهد که آسمان صاف است و خبری از ابرهای مزاحم و دردسر ساز(البته فقط برای شبهای رصدی) نیست. و در نهایت اینکه دمای مناسب هوا از مصایب ماراتون بیدار ماندن تا صبح می کاهد( این مورد را رصدگرانی که سرمای استخوان سوز پاییز را برای رصد تجربه کرده اند درک می کنند). در مورد رصد یک بارش شهابی پارامتر مثبت دیگری نیست که در این بارش موجود نباشد.
و امسال بارش برساوشی 1 مزیت دیگر نیز نسبت به سالهای قبل دارد. بارش زمانی روی میدهد که ماه در تربیع دوم قرار دارد و این از میزان آلودگی نوری ماه می کاهد و موجب می شود تعداد کمتری از شهابها را از دست بدهیم.
مزیت دیگری که می توانیم آرزو کنیم کاش روی داده بود همزمانی آن با یک آخر هفته یا تعطیلی رسمی بود که موجب افزایش مخاطبان این بارش شهابی خاصه در بین افراد کارمند(شاغل) می شد.
به نظر من آنچه این نوع فعالیتها را جذاب و خواستنی می نماید امکان انجام آن حتی بر بام منزل خودمان و بدون نیاز به تقریبا هیچ ابزار محیرالعقول نوری است و این کار حتی در شهرهایی که از مشکل آلودگی هوا رنج می برند نیز دور از ذهن نیست، هر چند شانس دیدن شهابهایی با فروغ کمتر کاهش می یابد.
در مورد این بارش می توان اشاره کرد که دوره بارش با توجه به تقویم قطب الدین شیرازی از 27 تیر تا 3 شهریور گزارش شده که اوج بارش در 21 و 22 مرداد روی می دهد. زمان اوج بارش نیز 3 تا 7 عصر می باشد. بارش با برخورد ذرات کوچک گرد و غبار به جو زمین با سرعت 59 کیلومتر بر ثانیه آغار می گردد که به دلیل برخورد و اصطکاک با جو تبخیر شده و ردی روشن را در مسیر پشت سر خود ایجاد می کنند که آن را شهاب می نامیم. شعاع ایجاد شده از نقطه ای در مرز بین صورت های فلکی ذات الکرسی(سمت شمال شرقی، ارتفاع حدود 12 درجه) آغاز شده و به سمت صورت فلکی برساوش که در این لحظه زیر خط افق قرار دارد (در همان سمت صورت فلکی ذات الکرسی) ادامه می یابد. این بارش نام خود را از صورت فلکی دوم گرفته است.
در آسمانهای صاف و بدون آلودگی هلال ماه چندان اثری بر فروغ این بارش نخواهد داشت و افرادی در این مناطق می توانند 60 تا 80 شهابواره را در ساعت ببینند، به طور میانگین 1 شهابواره در هر دقیقه. در فاصله ی یک تا 2 ساعت مانده به گرگ و میش، ساعت 4 صبح، این تعداد رو به کاهش می گذارد. در این زمان سیاره های درخشان زهره و مشتری نمایش باشکوهی را در آسمان مرداد 1391 اجرا خواهند نمود.

حقایقی در مورد بارش شهابی برساوشی:
ذراتی که موجب ایجاد این بارش شده اند از دنباله داری به نام 109P/Swift-Tuttle بر جای مانده اند.این جرم هر 130 سال به دور خورشید می چرخد، آخرین بار در سال 1992 به منظومه خورشیدی وارد شد. هر چند سرعت 59 کیلومتر بر ثانیه بسیار زیاد به نظر می رسد اما از نظر سرعت این بارش در بالای جدول نیست، بارش اسدی که در آبان ماه روی می دهد با سرعت ذرات 71 کیلومتر بر ثانیه بر صدر جدول قرار دارد.
هر چند بیشتر شهابها در ارتفاعات بالایی جو هنرنمایی خود را پایان می دهند، در ارتفاعاتی بین 85 تا 115 کیلومتر، اما ذرات بزرگتر تا ارتفاع 20کیلومتری از سطح نیز دوام می آورند. این ذرات عمدتا تشکیل گوی های آتشینی را می دهند که با همین نام یعنی آتش گوی شناخته می شوند و از دید روشنایی(قدر)به روشنی یا حتی روشن تر از زهره نیز هستند. امیدوارم دیدن یک آتش گوی نصیبتان گردد تا این شب به شبی خاطره انگیز برای شما بدل گردد.

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...