آسمان زمستان
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: دوشنبه 9 آذر 1394 - 0:00

هیچ یک از علاقه مندان به رصد آسمان شب حاضر به از دست دادن آسمان زیبا و پر ستاره زمستان و صورت های فلکی زیبای زمستانی  نیستند. امیدوارم با مطالعه این مطلب شما نیز به جمع رصدگران آسمان زمستان پرستاره  بپیوندید.

صورت فلکی جبار از ابتدای شب در آسمان خودنمایی می کند و اگر شانس رصد یک آسمان صاف و دور از آلودگی های نوری را داشته باشید با چشم غیر مسلح نیز می توانید سحابی زیبای جبار را مشاهده کنید.

با پیدا کردن سه ستاره ای که در یک راستا قرار دارند(کمربند صورت فلکی جبار یا شکارچی) به راحتی میتوانید تعداد زیادی از صورت های فلکی دیگر را پیدا کنید. از جمله: سگ بزرگ (کلب اکبر)و ستاره پرنور آن شباهنگ یا شعرای یمانی، سگ کوچک (کلب اصغر) با ستاره معروفش شعرای شامی که با ستاره شانه جبار مثلث زمستانه را تشکیل می دهند.شکل.1

با امتداد کمربند جبار به سمت راست نیز به ستاره قرمز رنگی به نام الدبران از صورت فلکی گاو (ثور) می رسید کمی آن طرف تر خوشه پروین یا همان هفت خواهران یا ثریا در اشعار حافظ خودنمایی می کند که اگر با یک دوربین دوچشمی کوچک به آن نگاه کنید خواهید دید که نه 7 بلکه هزاران خواهر در این خوشه ستاره ای افسانه ای زندگی می کنند! در قسمت بالای صورت فلکی جبار دو ستاره پرنور در همسایگی هم قرار دارند به نام های کاستور و پولوکوس از صورت فلکی دوپیکر (جوزا) و در قسمت پایین جبار صورت فلکی خرگوش را می توانید مشاهده کنید....

زیبایی های آسمان زمستان پایان ناپذیرند از جمله دیگر اجرام که می توانید به دنبال آن ها بگردید، سحابی زیبای سر اسب- کهکشان خواهر،آندرومدا و هزاران خوشه ستاره ای و سحابی و کهکشان دیگر است که برای رصد آن ها نیاز به یک دوربین دو چشمی مناسب و یا تلسکوپ خانگی دارید.

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات
علي اصغر
شنبه 7 بهمن 1391 - 0:56
سلام من که سر در نميارم... ولي دوس دارم... ممنون
جفات
یکشنبه 15 بهمن 1391 - 16:23
پنج روز بعد ... : به کامنتها پاسخ نمیدید؟ لطفاًحداقل یه جواب مختصر به ایمیلم بدید.
جفات
چهارشنبه 11 بهمن 1391 - 17:38
سلام ببخشید من میخوام یک بار رصد کنم ولی تجهییزات ندارم. کجا باید مراجعه کنم؟ انجمنی ، چیزی تو تهران نیست؟ در ضمن 25 سالمه بهم نمیخندن؟!
کیانی خو
شنبه 21 بهمن 1391 - 9:15
سلام با عرض پوزَ به دلیل تاخیر در پاسخ علاقه مندی به نجوم ربطی به سن و سال نداره معمولا در دوره های آموزش نجوم موسسه از سن های 5 تا 60 ساله حضور دارند. برای خرید تجهیزات و یا رصد به آسمان شب تهران و یا رصد خانه مراجعه کنید با جستحو در گوگل می تونید خیلی راحت موسسات را پیدا کنید.

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...