باقی مانده انفجار ابرنواختری Cassiopeia A
نویسنده: فاطمه کیانی خو
تاریخ انتشار: چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 0:00
کلمات کلیدی: ابرنواختر،انفجار،ذات الکرسی،باقی مانده،ستاره فشرده، پر جرم

تصویر زیر Cassiopeia A را نشان می دهد. که در 20 نوامبر 2003 و 2 دسامبر 2004 آشکار سازی شده است. این ستاره جوانترین باقی مانده انفجار ابرنواختری در کهکشان راه شیری است. که دقیقا مشخص نیست در سال 1680 اتفاق افتاده یا 1667!

این ستاره 11000 سال نوری از منظومه شمسی ما فاصله دارد و در صورت فلکی Cassiopeia یا همان ذات الکرسی قرار دارد.این ستاره، ستاره ای معمولی و حدود 15 تا 20 برابر پر جرم تر از خورشید ما می باشد.

این باقی مانده ابر نواختری قوی ترین چشمه امواج رادیویی در آسمان است. با مطالعات یافته های گذشته ستاره شناسان یافته اند که این ابرنواختر احتمالا در سال 1667 اتفاق افتاده است اما این یافته ها زیاد مطمئن نیستند. چنانچه اختر شناس تاریخ نویس William Ashworth در 1980 متوجه شد که شاید John Flamsteed در 16 آگوست 1680 اولین کسی بوده که ستاره ای در نزدیکی مو قعیت Cassiopeia امروزی، فهرست کرده است. هرچند او ابرنواختر یا و یا ستاره ی ویژه ای را به ثبت نرسانده است و به سادگی یک ستاره معمولی را فهرست کرده است. این ستاره در هیچ جای دیگری مورد توجه نبوده و نمی تواند قدری روشنتر از +6 راداشته باشد.

اخیرا ستاره شناسان هیچ ستاره به قدر کفایت روشنی را در موقعیت Flamsteed نیافته اند. آنطور که حدس زده می شود نور این انفجار ابر نواختری به سرعت از بین رفته و به اندازه نور یک ستاره معمولی کاهش یافته است.

به هر حال، باقی مانده این انفجار ابر نواختری در سال 1947 با استفاده از با استفاده از منابع رادیویی توسط اخترشناسان رادیوئی کمبریج و انگلیس آشکارسازی شد. این منبع رادیویی ابتدا Cassiopeia A نامگذاری شد و اخیرا، 3c461 فهرست شده است. البته سیستم های اپتیکی هنوز هیچ ردی از این ستاره بدست نیاورده اند.

این مطلب را می پسندید؟
می پسندم
نظرات

شما هم نظر بدهید...
نام شما
پست الکترونیک
 
ارسال نظر
این مطلب را به اشتراک بگذارید...